Syridlo FROMASE 220 TL - Mivagro s.r.o

Prejsť na obsah
Produkt v našej ponuke

Syridlo FROMASE 220 TL

Tekuté mikrobiálne syridlo FROMASE® 220 TL určené na syrenie všetkých druhov mlieka na výrobu všetkých druhov syrov s krátkou aj dlhou dobou zrenia. Syridlo je vhodné aj pre použitie v produktoch určených pre vegetariánov.
Syridlo Fromase® 220 TL, 100 ml

Tekuté mikrobiálne syridlo FROMASE® 220 TL je určené na syrenie všetkých druhov mlieka používaného na výrobu všetkých druhov syrov s krátkou aj dlhou dobou zrenia. Syridlo je vhodné aj pre použitie v produktoch určených pre vegetariánov.

Špecifikácie:
Dávkovanie - ovčie mlieko:  5-10 ml na 10 litrov mlieka
Dávkovanie - kravské a kozie mlieko: 3 ml na 10 litrov mlieka
Aktivita syridla: 220 IMCU/ml
Teplota syrenia /zrážania/: 30-40°C
Čas syrenia : 40-50 minút
Skladovanie: pri teplote 4 až 8°C (nesmie zamrznúť)
Doba použiteľnosti: 17 mesiacov od dátumu výroby
Minimálna trvanlivosť: vyznačená na obale
Krajina pôvodu: Francúzsko

Vplyv na minimálnu trvanlivosť syridiel má predovšetkým teplota skladovania a manipulácia. Je potrebné dôsledne rozlišovať tieto teploty. Syridlo nie je potravina, ale prídavná látka do potravín. Krátkodobé vystavenie syridla počas transportu aj pri vyšších vonkajších teplotách v letnom období má len nepatrný vplyv na jeho minimálnu trvanlivosť.

Obsah balenia:
Syridlo Fromase 100 ml
   Postup na výrobu hrudkového syra v domácich podmienkach
Použitie tekutého syridla pri výrobe čerstvého (hrudkového) syra

 • tepelné ošetrenie (pasterizácia) mlieka:
  - na výrobu kvalitného syra je potrebné použiť tepelne ošetrené (pasterizované) mlieko pri teplote ošetrenia cca 72-75 °C, po dobu 1-2 minút
 • prídavok mliekarenskej kultúry, syrenie mlieka:
  - po tepelnom ošetrení sa mlieko ochladí na teplotu syrenia 30-40 °C (závisí od druhu syra), pridá sa najskôr mliekarenská smotanová kultúra (v dávkovaní pre príslušné množstvo spracovávaného mlieka), následne sa pridá syridlo v množstve 1,5 - 3,0 ml/10 litrov kravského a kozieho mlieka, resp. cca 5 ml/10 litrov ovčieho mlieka (dávkovanie syridla závisí tiež od kvality mlieka a jeho kyslosti; pri použití väčšej dávky syridla sa mlieko síce rýchlejšie zrazí, ale syr môže byť horký); syridlo je silné, preto sa pred použitím zriedi studenou pitnou vodou v pomere asi 1 : 10; pri vyššie uvedených dávkach syridla by sa malo mlieko začať zrážať cca o 15 minút
 • spracovanie syreniny:
  - mlieko je potrebné nechať v kľude zrážať (až do vytuženia) 30-40 minút, pokiaľ nevznikne tuhá syrová zrazenina, ktorú potom ostrým nožom pokrájame na kocky o veľkosti cca 1 x 1 cm; po pokrájaní sa syrenina nechá cca 10 minút postáť; po vystúpení srvátky na povrch sa syrenina pokrája na syrové zrno, ktoré sa s malými prestávkami mieša 30-60 minút
 • formovanie syrového zrna:
  - následne sa syrové zrno zleje do plachetky alebo do perforovanej formy (pokiaľ sa syr dáva do formy, forma sa musí viackrát otáčať)
 • prekysávanie syra:
  - syr sa nechá prekysnúť pri izbovej teplote (teplota by nemala byť nižšia ako 20 °C) do druhého dňa
 • ďalšie spracovanie syra:
  - prekysnutý syr sa môže osoliť, okoreniť, ďalej ho možno spracovať parením (parením syrového cesta v horúcej vode o teplote 75-85 °C, s následným solením v soľnom roztoku), údením, použiť ako surovinu pri výrobe bryndze a pod.
Návrat na obsah