Výsadba ovocného stromu - Mivagro s.r.o - maloobchod pre poľnohospodárov a záhradkárov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Výsadba ovocného stromu

Záhradníctvo > Dobré rady
Výsadba ovocného stromu
  • Kedy a ako sadiť ovocné stromy ?


Možno Vás táto otázka napadne hneď ako si zakúpite stromčeky, možno Vás to napadne, až keď s nimi prídete domov na záhradu. Dovoľte mi preto, aby som Vás previedla všetkými úskaliami k úspešnému pestovaniu a čo najlepšej úrode Vašich stromov.

  • Kedy sadiť ovocné stromy ?


  Čo sa týka termínu výsadby, rozlišujeme, či sadíme voľnokorenné stromy ( bez balu ) alebo stromy v črepníkoch. Pokiaľ sme v záhradníctve našli ovocné stromy, ktoré sú zasadené v črepníku, sú dostatočne prekorenené – tieto môžete sadiť okrem zimy počas celého roka. A je to preto, lebo prekorenený bal len vytiahnete z črepníka a zasadíte. V tomto prípade je skoro 100% istota ujateľnosti ovocného stromu. Stromy v črepníku sú spravidla drahšie ako voľnokorenné, ale výhodou je, že si ich môžete vysadiť aj počas letnej dovolenky.

  Naopak voľnokorenné ovocné stromy môžeme sadiť len v období vegetačného kľudu. To znamená, že je to v období, kedy rastlina nerastie – na jar a na jeseň. Veľa z nás si myslí, že jeseň pre stromy začína, keď 1. septembra odprevadíme deti do školy. Ale nie je to tak. Ovocné stromy sa vyberajú z pôdy po opade listov – okolo 15. októbra. Vtedy už rastlina nerastie, drevo je vyzreté a strom je pripravený na vyberanie z voľnej pôdy. Ak tento termín urýchlime a vyberieme skôr, môže sa nám stať, že mladé výhony nevyzreli a počas tuhej zimy nám zmrznú.

  Po vyoraní sa rastliny dostávajú do predajní, záhradných centier, kde sa predávajú. Sú založené vo vlhkej zemine, pilinách, piesku. Voľnokorenné stromy sú veľmi náchylné na preschnutie koreňov. Preto odporúčame nakupovať ovocné stromy v predajniach a záhradných centrách, kde je o rastlinný materiál dobre postarané. Nemali by sa balíky stromov niekde presúšať bez ošetrenia, navlhčenia, zabalenia. Voľnokorenné ovocné na jeseň je možné sadiť do zamrznutia zeminy. To znamená, že sezóna je závislá na počasí. Nemajte obavy sadiť stromy aj v novembri. Je to oveľa lepšie, ako skoro v septembri ! ... No a ak ste nestihli jesennú výsadbu, nezúfajte ! Je tu ešte jar. Na jar sadíme voľnokorenné ovocné stromy hneď ako to dovolí počasie ( keď rozmrzne zem – okolo 15. marca ). Tu je dôležitý hraničný termín „ dokedy „ ? Na jar je to do rašenia stromov. To znamená, že keď sa na stromov objavujú listy, stromy bez balu už neodporúčame sadiť ( sadíme max. do konca apríla až začiatok mája ).

  • Ako sadiť ovocné stromy ?


  Hneď ako si prinesiete domov ovocný strom, nenecháte ho sušiť v aute. Treba ho zabezpečiť proti vysychaniu. To znamená, najlepšie hneď zasadiť do zeme. Pokiaľ to nie je možné a budete ho sadiť na druhý deň, namočíte korene do vody. Opatrne však, korene namočené do vody môžu byť max. 24 hodín. Ak by ste ho mali sadiť až o niekoľko dní, odporúčame strom záhrade prihrnúť vlhkou zeminou, vlhkým pieskom alebo pilinami. Avšak pri jarnej výsadbe odporúčame v každom prípade strom namočiť na 24 hodín do vody a potom vysadiť.

Tu je v bodoch krátky postup sadenia ovocného stromu :

A) zastrihnúť korene a namočiť  na 1 deň do vody


B) do pripravenej a primerane veľkej jamy naliať 10 l vody


C) posadiť stromček, prihrnúť zeminou a dobre utlačiť


D) miesto štepenia musí byť nad povrchom pôdy


E) zaliať a navŕšiť zeminu, aby sa voda nevyparovala


F) urobiť rez po výsadbe  - obrázok


G) u kôstkovín  /najmä u broskýň/ robíme na jar hlbší rez pri výsadbe


H) pri  broskyniach, ak sa nejedná o štíhle vreteno treba odstrániť aj terminál - založiť dutú ( kotlovitú ) korunu


Pri jesennej výsadbe odporúčame použiť na kmeň ochrannú sieť proti ohryzu ( zajace, srny ). Mnohí mi určite dáte za pravdu, že zajkom v zime  neuveriteľne chutia mladé stromčeky. Hlavne, keď je biela zima a všetka ich potrava zostala pod snehom.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky