Pestovanie jahôd - Mivagro s.r.o - maloobchod pre poľnohospodárov a záhradkárov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Pestovanie jahôd

Záhradníctvo > Dobré rady
Pestovanie jahôd

Prečo pestovať jahody ?

  • lebo majú vysoký obsah vitamínov i minerálnych látok.

  • ide najmä o vitamín C a vitamíny skupiny B, ďalej železo, vápnik, horčík i draslík.

 

Ako pestovať jahody ?

Pre dobrú prispôsobivosť klimatickým a pôdnym podmienkam možno jahody pestovať takmer na celom území SR (vo vhodných lokalitách do nadmorskej výšky 600 m). Najlepšie sa im darí v stredných hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké flovité pôdy sú na ich pestovanie najmenej vhodné.

Jahody vysádzame na dobre pripravený záhon bez burín, zásobený potrebnými živi­nami, napríklad kvalitným, dobre vyzretým maštatným hnojom alebo kompostom v dávke 40 až 60 kg na 10 m2 a 500 až 600 g viaczložkového hnojiva, a to na miesto, kde sa jahody nepestovali najmenej tri roky. Najvhodnejšími termínmi výsadby sadeníc sú august a začiatok septembra.

Pri jednoriadkových výsadbách s odstraňovaním poplazov sa spon pohybuje v rozpätí 0,50 až 0,80 x 0,25 až 0,30 m s potrebou sadeníc od 42 do 75 na 10 m2. V dvoj­riadkovej výsadbe v spone 0,80 x 0,30 x 0,30 m potrebujeme 61 sadeníc na 10 m2.

Jahody možno úspešne pestovať i na fólii alebo netkanej textílii, najlepšie na vyvýše­ných hrobčekoch (0,20 až 0,30 m nad terénom), a to v jedno-, dvoj- alebo trojriad-koch v univerzálnom spone 0,5 x 0,3 m.

Na vysádzanie používame len zdravé sadenice so silným koreňovým kŕčkom a srdiečkom, ktoré majú vytvorené 3 až 4 listy a dobre vyvinutú koreňovú sústavu s dížkou koreňov aspoň 50 mm. Hneď po výsadbe je nevyhnutná výdatná závlaha a podľa počasia i doplnková počas zakoreňovania. Pred vysádzaním sa odporúča korene sa-dencov dezinfikovať v 0,3 % roztoku Previcuru alebo 0,1 % Fundazolu.


Sadenie rastlín :
1. správne
2. príliš plytko
3. príliš hlboko
4. nesprávne rozložený koreň


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky